Index BMI, neboli Body Mass Index je jistým hodnotícím kritériem, jak na tom jste ve vztahu k vaší tělesné hmotnosti. Jinými slovy vám naznačí, zda jste obézní, nebo naopak trpíte podváhou, anebo jste stále „v normě“. Při výpočtu se zohledňuje váš věk, vaše pohlaví, a někdy se pro upřesnění doplňují některé tělesné rozměry, obvykle obvod pasu a obvod boků. Obecně se index BMI počítá tak, že se vydělí tělesná hmotnost v kilogramech druhou mocninou tělesné výšky v metrech. Kritéria, která pak výpočet doplňují, jako je pohlaví či věk, výsledek ještě korigují v rámci určitých tabulkových doporučení.
Vy se pak dozvíte, zda je vhodné zhubnout, a kolik, anebo zda by nebylo lepší spíše přibrat. Pokud vám index vychází vysoko v tabulce obezity, může to být podnětem k zamyšlení nad vaším životním stylem, a zároveň vhodný okamžik poradit se třeba i s lékařem. Podobné je to i u podváhy, která může signalizovat (ale nutně nemusí) nějaké metabolické onemocnění. Podváha někdy upozorňuje i na anorexii či bulimii.
Změna stravy a pohyb prospěje každému
Pokud nejste nemocní a ze zdravotních důvodů se nemůžete pohybovat, pak byste s pohybem měli začít co nejdříve, protože ten má zásadní vliv na udržení správné hmotnosti. Zároveň bychom vám mohli doporučit přestat konzumovat bílé pečivo a další výrobky z bílé mouky, cukrovinky a cokoli, kde je obsažen rafinovaný cukr. Mohli byste omezit uzeniny a červené maso a masitou stravu nahrazovat zdravějšími veganskými pokrmy.
U sportovců mohou být výsledky zkreslené
BMI kalkulačka je určena pouze pro přibližný výpočet, není to exaktní záležitost a v některých situacích mohou být i výraznější rozdíly. Například aktivní siloví sportovci (kulturisté, hokejisti, zápasníci, gymnasté) mají více svalové ? hmoty, a ta je těžší, než tuková tkáň, takže jejich BMI index bude naznačovat nadváhu až obezitu, přitom to samozřejmě nebude pravda.