V rámci výuky zeměpisu se děti na základních školách seznamují s nejvýznamnějšími krajinnými útvary v České republice a mezi nimi pochopitelně nechybí ani Hrubý Jeseník. Tvoří poměrně značnou část plochy severní části Moravy a spolu s nejvyšší horou Pradědem patří k nejvýše položeným oblastem Moravskoslezského kraje. Školní zeměpis je pak ovšem pro mnoho dětí jediným zdrojem poznání existence Jeseníků a po zbytek života si pouze pamatují kusé informace, které se dozvěděly ve školních lavicích.
Tito lidé si s velkou pravděpodobností neuvědomují, o co přichází, jestliže se Jeseníkům vyhnou i při volbě dovolené, a zamíří raději někam k moři. Nechceme pochopitelně nikoho odrazovat, aby si dopřál léto na Jadranu nebo na Francouzské riviéře, ovšem máme důvod vám sdělit, že byste Jeseníky měli zařadit alespoň do plánu pro krátkodobý několikadenní výlet. Co vám tu můžeme nabídnout?
Praděd – k nejvyšší hoře Moravy se vypravte z Jeseníků apartmánů v Malé Morávce za slunečného počasí a nejlépe o prázdninách. Na samotném vrcholu je postaven vysílač s rozhlednou a v její spodní části je vám k dispozici restaurace. Výhled z rozhledny stojí za to, budete mít pod sebou jako na dlani Hrubý Jeseník v podobě, o jaké vám učitel zeměpisu možná vůbec nevyprávěl.
Bílá Opava – na svazích Pradědu pramení říčka Bílá Opava. Průtokem mezi zalesněným průsekem vytváří velmi romantický kaňon s členitými vodopády, lávkami, můstky, vývary a hrnci, který láká statisíce turistů. Ti se na Stezku Bílé Opavy vypravují od jara do podzimu a jsou z ní doslova uchváceni – z její osobité krásy, čistého ovzduší, neuvěřitelného klidu a množství záporných iontů. Bílou Opavu vám doporučujeme zhlédnout tak, že auto zaparkujete v Karlově Studánce a odtud se vydáte pěším pochodem vzhůru proti proudu řeky až k hotelu Figura. Pamatujte, že to bude výlet na celý den a nezapomeňte s sebou velkou svačinu a dostatek tekutin, nejlépe minerálku Magnesia a ovocné džusy nebo pár banánů a pomerančů.